fbpx

Zlaté pravidlo hypnózy

 

O hypnóze dnes můžete najít mnoho informací. Ať už na internetu, v knihách nebo třeba na nějakém hypnotickém představení. Také můžete navštívit nějakého hypnotizéra, „hypnoterapeuta“. Ale jen málokdo vám prozradí co vlastně přesně dělá. Někteří si tyto informace chrání a skrývají je za magickou moc hypnotizéra a někteří ani vlastně nevědí co přesně dělají. No pokud zrovna nehledáte pomoc hypnoterapeuta pak na tom asi nezáleží. Ale je zde ještě jedna situace kdy budete chtít vědět o hypnóze víc než většina lidí. Co je to za situaci? Je to okamžik kdy se chcete naučit hypnotickým schopnostem. Ano, schopnostem, protože celé je to o schopnostech. Což znamená, že se hypnóze může naučit téměř každý. A jelikož jsou jistá pravidla, které je potřeba dodržet tak bych vám chtěl prozradit ty nejdůležitější. Jdeme na to?

Zlaté pravidlo hypnózy 

 To je základní pravidlo každé hypnózy. Pokud porozumíte tomuto pravidlu, které nazývám P.K.S. porozumíte každé hypnotické technice se kterou se setkáte. P.K.S. je akronym pro:

Pozornost

Kritický faktor (logika)

Stimul (sugesce)

 Hypnóza je přirozený stav zaměřené pozornosti kdy vědomá mysl, kritická mysl nezasahuje do procesů podvědomí.

 Což znamená, že potřebujete získat pozornost. Prvním krokem, který potřebujete udělat jako hypnotizér je zaujmout čímkoli jejich pozornost. Dostat je do koncentrovaného stavu na jednu myšlenku.

 Dále je zapotřebí obejít, uspokojit kritický faktor. Vyřadit vědomou mysl, jelikož vědomá mysl analyzuje, měří a hodnotí přicházející informace.

 A také je zapotřebí stimul, který směřuje k danému cíli. To je okamžik kdy vedete podvědomou mysl za použití jednotlivých technik k žádaným výsledkům. 

Jak geniální je akronym P.K.S., že?

Relaxace

 Dalším zlatým pravidlem v hypnóze je koncept relaxace. Relaxace je opravdu jako dveře do hypnózy, do transu. Tím nechci říci, že nemůžete udělat hypnózu bez relaxace, protože můžete. Opravdu můžete vytvořit hypnotický stav bez toho, aniž byste se zmínili o relaxaci. Pokud ale využijete relaxace bude mnohem, mnohem snazší vstoupit do stavu transu a pro vás jako pro hypnotizéra bude také mnohem snazší vytvořit podmínky pro hypnózu. Čímž vytváříte velice příjemný zážitek. Využívejte relaxace jako primární nástroj vedení lidí do transu, jelikož to usnadní celý proces.

 

Představivost/snění

 Dalším pravidlem v hypnóze je představivost. Obvykle přemýšlíme o představách jako o něčem co není reálné a neměli bychom tomu věnovat pozornost. Jen si vezměte příklad malého dítěte, které má noční můry a přiběhne za rodiči. Copak mu asi odpoví? „No tak, však to jsou jen představy. Není třeba se bát. Nejsou žádní bubáci v tvém pokoji“. V ten okamžik hodnotíme situaci z logické úrovně, která nám říká, je to jen představa to není realita. A zde se objevuje další zlaté pravidlo, které říká: pokud proti sobě postavíte logiku a představivost, představivost vyhrává.

 Vezměme si na chvilku jiný příklad. Představte si, že máte v lednici nějaký kousek oblíbeného jídla. Stejně tak si vzpomínáte, že jste si dali předsevzetí, že nebudete jíst například po páté hodině. Když si po páté hodině uděláte pohodlí třeba u televize. V ten okamžik přichází představa toho co skrýváte v lednici. No ano, logika vás zastaví a řekne vám už je po páté hodině. Dnes už jíst nebudu. Jenže o několik málo okamžiků později se vrací představa lednice. Dokonce je i otevřená a vy vidíte svůj kousek oblíbeného jídla. Snad i cítíte jeho lákavou vůni. A logika opět zasáhne, dnes už ne. A za chvilku je zde opět ten voňaví kousek jídla, jenže teď už cítíte i tu báječnou chuť jak vám dráždí chuťové pohárky a v ústech se tvoří …. Jak dlouho jste schopni odolat této představě? Nemáte náhodou teď chuť na něco dobrého? Většinou je výsledek takového snažení stejný a logika prohrává nad představou. Protože využíváte jazyka, kterému rozumí právě vaše podvědomí a tím je představivost. 

 Opakování

 Dalším důležitým pravidlem je opakování. Podvědomá mysl někdy potřebuje více času na absorbování myšlenky nebo na její aktivaci. Potřebujete ji dopřát více času, aby vytvořila právě to co má. V ten okamžik ji potřebujete podpořit právě tak, že opakujete určitý stimul. Vytváříte tím vrstvy návrhu. Dalo by se říci, že každý váš stimul je zpočátku slabý jako sirka. Kolik by vám dalo práce takovou sirku zlomit? Bylo by to snadné, že? A pokud k ní přidáte další a ještě další a ještě jednu a potom ještě jednu. Tak, že máte najednou celý balíček sirek, který máte zlomit najednou? Můžete prostě jen opakovat jednu myšlenku. A pokud chcete ještě zvětšit účinek tak, aby to bylo méně nápadné využívejte více slovních obratů pro tuto jednu myšlenku. Čeština je v tomto ohledu báječným nástrojem, protože můžete říci jednu myšlenku mnoha způsoby. Vytvářejte vrstvy opakováním a využívejte více slovních obratů což ještě zesílí váš účinek.

Pozitivní zaměření

 Posledním zlatým pravidlem o kterém bych vám chtěl dnes říci je pozitivní zaměření. V principu jde o to, že lidem spíše říkáte to co mají dělat, než to čemu se mají vyhnout. Proč? Protože je zde snazší cesta. Podvědomí pracuje na základě asociačních sítí. Takže pokud vám řeknu: „nestresujte se“. Vaše podvědomí začne vyhledávat co je to stres ve všech kvalitách. Což znamená, že začnete pociťovat stres. A nezáleží na tom zda je to jen na zlomek vteřiny. Nyní by bylo zapotřebí nastavit cestu toho jak se dostáváte ze stresu. Naproti tomu pokud bych vám řekl: „uvolněte se“. Vaše podvědomí začne vyhledávat jinou sadu asociací. Díky čemuž se můžete uvolnit snadněji. A pokud bych k tomu přidal další pravidla o kterých jsme již mluvili bude pro vás uvolnění daleko přirozenější.

 S těmito čtyřmi kroky můžete vytvořit své první hypnotické dosazení. Samozřejmě můžete využít i dalších informací, které máte k dispozici zde na stránkách, aby to pro vás bylo ještě jednodušší. Jen pro příklad: 

První hypnotické dosazení

Jazykové vzory hypnotické indukce

Jak někoho zhypnotizovat za méně než 60 vteřin

Jak rozpoznat trans

Jak trénovat hypnózu absolutně beze strachu

A ještě jedna maličkost, která vám napomůže zdokonalit vaše hypnotické schopnosti.

 4 jednoduché kroky jakéhokoli hypnotického procesu

  1. první je vyvolání transu
  2. druhý je prohloubení transu
  3. třetí je vyvolání reakce podvědomí, využití sugescí
  4. čtvrtý je pro návrat

Jednoduchý příklad:

  1. první krok hypnotického procesu: požádejte je, aby se zhluboka nadechli a s výdechem zavřeli oči.
  2. druhý krok, prohloubení: jen mluvte dál: „pokaždé, když ucítíš jak se dotýkám (dotek) tvého ramene půjdeš přirozeně hlouběji (dotek) a hlouběji (dotek) do toho příjemného stavu klidu a uvolnění. Dokonce hlouběji (dotek) než kdykoli před tím“.
  3. třetí krok: v tento moment vašeho tréninku hypnotických schopností můžete mluvit pozitivním způsobem k podvědomí: „můžeš si užívat tenhle stav klidu a uvolnění, protože tvoje tělo ví jak se uvolnit svým vlastním způsobem, svým vlastním tempem. Zatímco jdeš stále hlouběji do toho příjemného klidu a uvolnění. Můžeš si užívat tenhle trans. A jak hodiny, dny a týdny ubíhají můžeš si všimnout jak jsi uvolněnější, klidnější, vyrovnanější, zdravější osoba, protože tak si můžeš užívat života mnohem plněji“.
  4. čtvrtý krok, návrat: v tento okamžik je prostě vyvedete z transu například počítáním: “ a já za chvíli začnu počítat od jedné do pěti. A jakmile uslyšíš jak říkám pět otevřeš oči a budeš se cítit odpočatý, plný síly a dobré nálady, prostě fantasticky. 5 – 4 – 3 – 2 – 1 otevři oči odpočatý, plný síly a dobré nálady“.

 Tak a je to. A pokud máte ještě nějaké otázky nebo třeba malé obavy přihlaste se na kurz hypnózy, kde získáte prostor na trénink vašich hypnotických schopností krůček po krůčku.