fbpx

Základní hypnotické principy

 Hypnotické principy jsou základním stavebním kamenem při vytváření hypnotického efektu. Jsou to přirozené věci, které dokáží vytvářet správné podmínky, aby se mohli odehrávat ty správné věci.
 
jako první princip by mohl být:

Vnitřní stav.

 Kdykoli s někým jednáte měli byste mít na paměti pozitivní záměr. Vy chcete udělat něco pozitivního pro tuto osobu. V tuto chvíli byste se měli cítit jako když jednáte s nejlepším přítelem. S někým komu můžete důvěřovat stejně tak jako tato osoba může důvěřovat vám. Což přizpůsobí vaši neverbální komunikaci. Je to něco co vytváří prostor porozumění a přátelství.

Jeďte první třídou.

 Tento princip vám napomůže po vaší cestě. Každá komunikace je jako cesta. Vaše myšlenky a slova jsou jednotlivé kroky na vaší cestě a pokud se snažíte někoho někam dovést měli byste být schopni se sami vydat na tuto cestu. A jelikož máte správný vnitřní stav pak cestu vytváříte společně. Společně vytváříte krajinu okolo cesty a cestu samotnou. A tento princip říká, že byste měli být na této cestě společně. Většinou, když se snažíme někomu pomoci posíláme ho na cestu a ukazujeme mu kudy má jít. Kde má zahnout atd. Místo toho, abychom byli na cestě vedle sebe.

Kde je pozornost je energie.

 Když říkám energie nemám tím na mysli nějakou mystickou sílu nebo sílu Jedi. Je to prostě psychologická energie, nějaký emocionální obsah nebo motivace, která řídí chování. Pokud vám řeknu „nemyslete na černou kočku“, je obtížné na ni nemyslet. A pokud vám řeknu „nemyslete na černou kočku, která se otírá o vaší nohu a příjemně vrní. Přitom můžete vnímat i její hebkou srst ve chvíli co ji pomalu hladíte po hřbetu“ zjistíte, že je to daleko obtížnější na ni nemyslet. Protože více detailů vyžaduje více pozornosti, která přináší více psychologické energie k věci na kterou jste chtěli nemyslet.

Zákon zvyšujícího účinku.

 Jednoduchý návrh na začátku má větší účinek ve vrstvách. Návrh „vy jste nekuřák a jste šťastný“. Ve chvíli, když navrhujete, že jsou šťastní tak to ve skutečnosti posiluje i část s návrhem jste nekuřák. Podvědomá mysl spojí návrhy v „jsem šťastný nekuřák“. Když pak přidáte „jste úžasná osobnost“ tak tím posilujete oba návrhy, že jsou nekuřák, že jsou šťastný, a že jsou úžasná osobnost. Všeobecně platí, že jakýkoli návrh dáte tak ten posílí celou řadu návrhů, které jste dali před tím během jednoho aktuálního stavu hypnózy. Čím více návrhů dáte tím více vrstev vznikne a vaše návrhy jsou silnější. Jsou zde i jisté výjimky, ale jsou zpravidla vzácné.

Přítomnost.

 To je moment moci. Pozornost je základní organizací lidské interakce a být ponořen v přítomném okamžiku zabraňuje rozptylujícím myšlenkám v překážení v tom co děláte. Čím více pozornosti někdo věnuje čemukoli, tím méně kritického faktoru může zasahovat s myšlenkou, protože celá energie je požadována na pozornosti samotné. Technicky vzato všechno co vyžadujete je pozornost. Nicméně lidé mají sklon být reciproční. Tak pokud jste roztržití oni budou roztržití také. Na druhé straně pokud jste totálně přítomní zaměření na ně oni budou také. To bere jejich pozornost. Jako hypnotizér v určitém druhu transu, který nebrání pod komunikaci stavu transu povzbuzujete druhé, aby šli do transu také. A jako prémie vaše obavy odcházejí jelikož vyžadují kritický faktor. Zároveň se cítíte dobře a jste modelem pro osobu jak by se měla cítit.

Rozdělení na díly.

 Mnohokrát se stává, že ostatním říkáme co mají nebo by mohli udělat a neuvědomujeme si, že pro nás samotné by to tímto způsobem bylo také skoro nemožné. Jen si představte, že vás ráno ve 4 hodiny probudím. Udělám to tak, že s vámi v posteli zatřesu a jen co otevřete oči vám řeknu: tak a teď utíkej co nejrychleji můžeš. Bude to pro vás možné? Uděláte to? Poběžíte jak nejrychleji umíte? A co kdybych vás probudil. Nechal vás posadit se na posteli, trochu se protáhnout. Udělat ranní hygienu. Dát si něco k snídani. Možná si budete chtít i přečíst noviny. A poté vás pozval ven. Třeba si zaházet balónem. A venku vám řekl: Doběhněte co nejrychleji ……. Bylo by to pro vás jednodušší?

Konverzační hypnóza krok za krokem

  • Nejprve je postoj a duševní stav H+
  • Za druhé je použití hypnotických principů při výběru slov a seřízení obrazu vašich myšlenek.
  • Za třetí je schodný výkon – to jest vaše mysl, řeč těla, tón, tempo a tonalita toho co říkáte to všechno se musí sejít v jednom a tentýž okamžiku.

Hypnotické principy jsou základem pro techniky hypnózy. Mnoho lidí se snaží striktně dodržet techniku jako by to mělo být právě tím co vytváří efekt. Pokud porozumíte hypnotickým principům pak se vymaníte z hranic techniky. A co je důležitější – můžete se vyjádřit svým vlastním jedinečným způsobem a najít nové techniky, které budou efektivnější právě pro vás.