fbpx

STRACH & HNĚV

 Strach a hněv jsou emoce, které nás dokážou zabrzdit nebo podpořit. Mnoho lidí si myslí, že jsou to špatné emoce. Stejně tak jako si mnoho lidí myslí, že ke zvládnutí našich emocí je zapotřebí pevné vůle a sebeovládání. Jenže málo kdo vám řekne jakým způsobem pracovat s emocí nebo stavem. Přitom když se nad tím zamyslíte je mnoho cest jak se to naučit a jedním ze způsobů jak pracovat s emocí je právě hypnóza. Asi by bylo fér říci, že je dobré nejdříve porozumět emocím, jelikož každá emoce, kterou prožíváme je reakcí na vzniklou situaci a má nás chránit. Má chránit náš unikátní svět, náš život. Pojďme se trochu podívat na tyto dvě emoce jako je strach a hněv.

STRACH

Představte si situaci, že jdete po městě. Je normální běžný den a vy chcete přejít rušnou ulici zatímco jste zamyšlení. Vkročíte do silnice a když jste zhruba v polovině zahlédnete jen tak koutkem oka, možná že vás spíše zaujme zvuk přijíždějícího vozidla, které se na vás řítí. V tu chvíli někde v těle pocítíte strach. Takový ten úlek a na poslední chvilku uskočíte.
 
 Možná, že jste již zažili i situaci, která byla vlastně úplně stejná jen s tím rozdílem, že jste ještě na chodníku a to auto je o mnoho blíž. Opět se snažíte přejít rušnou silnici zatímco přemýšlíte o svých věcech. Náhle zaregistrujete přijíždějící auto což způsobí, že vám ztuhnou nohy. Ve zlomku vteřiny jste jako přikovaný k zemi.
Pak by právě tohle mohly být situace, kdy vám právě strach zachránil život. Strach nás totiž žene do akce nebo nás naopak paralyzuje, zastavuje. To je to – co dělá strach.

HNĚV

Zatímco hněv je výrazem porušení hranic ať už psychických tak i fyzických. Jen se nad tím zamyslete jak se budete cítit když vám cizí osoba vstoupí na pozemek? Nebo když vás někdo urazí? Dotkne se vašich hodnot? Důsledkem hněvu je znovuobnovení hranic, které byly porušeny.
Pak ve chvíli kdy cítíme hněv a nelze napravit hranice, které jsou porušeny tak jediným řešením jak v sobě rozpustit hněv je odpuštění. Je dobré si uvědomit, že odpuštění děláme právě kvůli sobě. Odpuštění je jako pomyslná čára, která říká, že není zapotřebí se k tomu vracet, hodnotit nebo řešit.
V tuto chvíli už víme jak se zbavit hněvu, že je to odpuštěním. A jak se tedy dá eliminovat strach? Strach by se dal eliminovat extrémní nadějí nebo naopak nepřítomnosti jakékoli naděje. To je ten způsob jak zpracovat strach.

Věřte nebo ne, i když vám to mnohdy nepřijde, jakákoli emoce, když přichází tak má vždy pozitivní úmysl. A porozumění emocím nám může dopřát větší pochopení nejen sebe, ale i svého okolí. A co vy, jak vnímáte emoce? Jak s nimi pracujete?