fbpx

Pozornost jako nástroj

Co je to hypnóza?

Jedním slovem – schopnost. Je to schopnost zaměřit pozornost určitým směrem. A pokud je to tedy nějaká schopnost pak se jí přirozeně může naučit každý.
 Hypnóza je v první řadě o komunikaci. Pro hypnózu existuje spousty názorů o tom co to je. Popřípadě jak to funguje. Můžete se setkat s mnoha názory, s mnoha vysvětlením. Přesto je zde určitý postup na kterém se všichni hypnotizéři shodnou. Jsou to určité kroky, které vám dovolí mít hypnotickou interakci. Dalo by se říci, že tyto kroky jsou základem pro každou hypnózu bez ohledu na to zda se jedná o terapii nebo show. Nezáleží na tom zda je to zjevná hypnóza nebo je to konverzační přístup. Jaké jsou tedy ty kroky, které dávají takovou sílu?

Základ pro hypnózu

Prvním krokem je pozornost. Je zapotřebí upoutat pozornost, abyste ji mohli vést žádaným směrem. Je zapotřebí, aby vás lidé vnímali. Poté je zde překonání vědomé mysli. Tedy nějakého kritického faktoru. To co potřebujete je přijímání nových myšlenek bez překážení kritické mysli. Už jste někdy zažili situaci, kdy se snažíte poradit někomu blízkému a on vás jakoby neposlouchá? Prostě se ani nezamyslí nad tím co mu říkáte, nebo to prostě odmítne už na začátku? To co se stalo byl kritický faktor, který nepustil myšlenku dál. Následně je zde vedení, stimul který vede k žádaným výsledkům. Samozřejmě, že dosažení jednotlivých kroků je možné mnoha způsoby. Záleží na každém jaký způsob si zvolí v závislosti na situaci a schopnostech. Ale to není v tuto chvíli důležité. To co je důležité je, že existuje nějaký vzorec pro hypnózu. Vy už v tuto chvíli víte, že to jsou kroky jako:

1, upoutání pozornosti.

2, snížení kritického faktoru.

3, stimul – vlastní práce.

Jak začít?

 Prvním krokem je tedy upoutání pozornosti. Co je to pozornost? Jsou to věci, které si uvědomujeme právě v tuto chvíli. Vaše pozornost je nyní na nějakých slovech, větách, článku jsou zde i jisté myšlenky. Pozornost může být směrována ven – na to co se děje okolo nás. Nebo může být zaměřena dovnitř – na naše vnitřní procesy. My také víme, že lidé mají pět přirozených smyslů. Zrak, sluch, čich, chuť a hmat. Jsou to naše nástroje na vnímání všeho okolo nás. Jsou to opravdu důmyslné a ve své podstatě propracované nástroje. Naše pozornost pracuje právě s těmito pěti smysly.

Pozornost nebo Honza?

 Dokážete si představit, že by vaše pozornost měla nějaké jméno? Dejme tomu, že by to byl například Honza. Tenhle Honza zpracovává informace ve vaší hlavě. Jako by tam měl svoji kancelář a všechny dostupné nástroje jak monitorovat okolí.

Jan

 Pokud chcete upoutat pozornost Honzy co byste udělali? Co takhle zaměstnat Honzu nějakým úkolem. Ano v tuto chvíli vystává otázka, jakým úkolem? Odpověď zní jakýmkoli. Záleží na vás zda chcete mít pozornost zaměřenou ven na okolí nebo zda chcete mít pozornost zaměřenou dovnitř na vnitřní procesy což je pro hypnózu typické. Když je tedy hypnóza o komunikaci jak by bylo možné Honzu zaměstnat? Dokážete si představit, že byste Honzu dokázali zabavit natolik, že by přestal hodnotit to co se děje okolo? Prostě by se pustil do zadaného úkolu se vší energií tak, že by už nic jiného nemohl dělat? Možná to v tuto chvíli zní nemožně, možná až nadneseně. Možná, že si říkáte, že to není možné a přeci je to tak jednoduché. Co takhle poslat Honzu, aby něco našel v kartotéce. Prostě ho odvést od těch nástrojů, které právě používá. K tomu nám stačí, aby se Honza otočil, a začal hledat ve vnitřních zdrojích v nějaké kartotéce.

frank 2

 

 Tento způsob je využívaný například v kouzelnictví. Také profesionální kapsáři, věštci, karetní kouzelníci a mnoho dalších profesionálů využívá přesměrování pozornosti. Tím dokáží upoutat vaší pozornost a zabavit ji. Věřte mi nebo ne je to velice jednoduchý způsob. Například pro hypnoterapii je tento přístup běžný.

 Co kdybych se vás zeptal co jste dělali minulý víkend? Co myslíte, že se v tu chvíli stane s vaší pozorností. Co musí Honza udělat, abyste si vzpomněli na minulý víkend? Co takhle kdybych vás požádal, abyste si představili tu nejlepší dovolenou. Jak by podle vás vypadala? Kde by to bylo? Jaké je tam počasí? Je den nebo noc? Jste tam sami nebo je ještě někdo s vámi? Co myslíte, že v tu chvíli dělá Honza, vaše pozornost?

 V těchto chvílích nejsme schopni reagovat na podněty, které se dějí okolo nás, jelikož veškerá naše pozornost je zaměřena dovnitř v určitém směru. Co myslíte, že se děje ve chvílích kdy si někam něco pokládáte a za okamžik si nemůžete vzpomenout kde to je? Jistěže lze pozornost takto zaměstnat i ve chvílích kdy je zaměřena ven. Což může dopomoci například, když se snažíte ulevit někomu od bolesti. Protože v tu chvíli naše pozornost, Honza, bedlivě zkoumá to co se děje okolo nás místo toho, aby zkoumal naše pocity. Popřemýšlejte o tom jak by se dal ještě Honza zabavit ať už je to pozornost zaměřená ven nebo dovnitř. Asi jako první vás napadne, že je to o slovech jako: představ si, vzpomeň si, jaké by to bylo kdyby atd. Je to správná úvaha a postupem času přijdete na to, že toho lze dosáhnout i neverbálně.

Pozornost

 Pozornost je klíčovým nástrojem v jakékoli úspěšné komunikaci. Pokud nemáte pozornost nemáte interakci. Ve chvíli kdy k vám někdo stojí zády a ještě se baví s někým jiným díky čemuž nemůžete uchopit jeho pozornost pak nemůžete očekávat, že bude reagovat na to co mu říkáte. Pozornost je prvním krokem v hypnotické interakci v opravdu zjednodušené verzi. Ve chvíli kdy máte něčí pozornost pak ji můžete vést jakýmkoli směrem k dosažení požadovaného výsledku. Právě v tuto chvíli přichází další krok a ten je o kritickém faktoru, který musí být uspokojen. Ale to až někdy příště třeba na jednom ze seminářů konverzační hypnózy.