fbpx

Kritický faktor a symbolika během hypnoterapie

Mystika hypnózy začínala jako nástroj ve své vědomé formě. Což znamená, že si lidé plně uvědomovali přímé sugesce, které měli navodit trans ve snaze je zhypnotizovat.

Problém byl, že mnoho lidí nebylo schopných tímto způsobem vstoupit do transu. Tak začal mýtus, že jsou lidé, kteří nemohou být zhypnotizováni.

Tento přístup vyžaduje mnoho hodin hypnotických relaxačních návrhů k vyvolání stavu transu ještě před tím než začal jakýkoli léčebný proces. To je opravdu unavující úkol. A je to téměř stejné jako někoho vést do transu přes unudění.

Dokonce i vynikající hypnoterapeut jakým byl Milton Erickson věnoval hodiny tréninku svých odolných klientů. Šest až osm hodin ve snaze naučit takového klienta vstupovat do transu nebylo nic neobvyklého.

Z tohoto důvodu se stala skrytá hypnóza extrémně silným a neocenitelným přístupem pro moderní hypnoterapeuty, jelikož dokáže navodit trans za několik málo minut.

Pokud se také chcete dozvědět nějaké tipy a triky jak tento proces udělat méně zřetelným, abyste mohli lépe napomáhat i odolným klientům během sezení, jen pokračujte ve čtení …..

Obcházení kritického faktoru

Nástroje a přístupy, které obcházejí kritický faktor posunují myšlení z vědomé mysli do podvědomí. Jakákoli hypnóza se odehrává v podvědomé úrovni.

Můžete si to představit tak, že kritický faktor je jako strážce mezi vědomím a podvědomí, proto je důležité to udělat co nejvíce skrytě. Jestliže nemůžete proklouznout za tohoto strážce bez povšimnutí, nemůžete vstoupit do království podvědomí.

To je proto, že vědomá mysl je velice omezená ve svém úkolu. Její práce je udržovat vše ve stejném směru. Což nás na jednu stranu udržuje v nám známém schématu kde je bezpečí. Problém nastává, když je zapotřebí změna v našem životě, která přináší růst.

Podle neurologického výzkumu může naše vědomá mysl zpracovat tři nebo čtyři informace za sekundu, což opravdu není mnoho.

A někdy se naše vědomá mysl chová, jako by jsme byli v opravdu velkém nebezpečí, takže zůstává hyper – ostražitá.

Na druhou stranu je naše podvědomí podle nerovědců opravdu neomezené. To může přijmout miliardy informací za sekundu. A to je opravdu působivé, když o tom takto přemýšlíte.

Ale k čemu je tato brilantní neomezená mysl, když k ní nemůžete získat přístup? Zde je zapotřebí obejít strážce, kritický faktor, abychom se dostali k podvědomí.

A skrytá hypnóza je jakýsi agent, který se snadno dostane za strážce do království nekonečných zdrojů.

Otestujte několik tipů jak …..

 1. tajemství k úspěšnému obejití kritického faktoru je v zachycení pozornosti vašeho klienta. Bez plné pozornosti se nemůžete dostat za strážce, obejít kritický faktor. Takže veškerá pozornost je prvním krokem.
 2. ujistěte se, že jste v přátelském nastavení, což znamená, že váš klient zažije báječnou zkušenost s hypnózou.
 3. jeďte první třídou. Ověřte si, že jste v bdělém transu, takže vás klient může následovat.
 4. když máte jejich plnou pozornost a jste si jistí, že máte přátelský hypnotický rozhovor udržujte oční kontakt.
 5. začněte používat skrytý hypnotický jazyk tak, aby se cítili dobře a budujte vztah.
 6. začněte přidávat témata transu.
 7. používejte váš hypnotický hlas.
 8. dávejte dobrý pozor na známky transu. To je okamžik kdy jste obešli kritický faktor.
 9. nezačínejte dávat žádné hypnotické návrhy do té chvíle, než víte, že jste obešli kritický faktor, protože by je vědomá mysl mohla odmítnout. Pamatujte, vědomí nemá rádo změnu. To dělá všechno proto, aby udrželo současný stav klienta.
 10. Když jste obešli kritický faktor, vstoupili jste do království neomezených možností tak můžete začít s hypnotickými návrhy k podvědomí.

Tento úplný proces se může odehrát v jedné minutě. Zatímco váš klient vklouzne do příjemného transu, aniž by se musel obávat kdy začíná hypnóza.

Symbolismus

Řízené představy získaly obrovskou popularitu ve zvyšování vlastních schopností, ale nejsou tak efektivní jak jejich šiřitelé říkají.

Nějaká studia tvrdí, že asi jen 20 – 25% lidí se změnila neurologie, mozková aktivita v průběhu poslouchání řízené představy.

Proč?

Aby měl symbol nějaký účinek na vaše podvědomí, pak to musí být ten, se kterým jste již emocionálně propojení.

Pokud posloucháte řízené představy (vizualizaci) pak znáte případy kdy vám říkají, abyste naplnili své tělo bílým nebo barevným světlem. Jenže pokud nemáte žádné emocionální spojení s bílým nebo barevným světlem, pak to nebude mít žádný účinek na vaše podvědomí.

Můžete si představit jak vás zaplavuje bílé nebo barevné světlo zatímco to bude zajímavý zážitek, ale podvědomí je oblast emocí.

A jestli posloucháte řízenou představu kde vám říkají, abyste se vydali cestou do hlubokého tajemného lesa, a přitom máte strach vstoupit do lesa v představě, že je tam mnoho nebezpečných zvířat, pak to dokonce může vyvolat i nějaké emocionální trauma. Dokonce zde mohou nastat problémy týkající se například alergií. Nechcete přeci, aby se někdo koupal v příjemně teplém moři, za svitu měsíce, pokud má trauma z utonutí.

Symbolismus je jazyk podvědomí a je opravdu velice účinný jako nástroj pro změnu.

A vy nechcete používat symbolismu, který vyvolává negativní spojení.

Jak tedy můžete získat nejmocnější symbolické nástroje bez rizika negativní reakce?

Skrytá hypnóza vyvolává a užívá symboliku, kterou přináší klient. Což je neuvěřitelně silný přístup ve své podstatě.

Co kdyby to vypadalo následovně:

 • při rozhovoru s klientem se jich zeptáte na nějaký opravdu příjemný zážitek, který měli někde v přírodě. Necháte je povyprávět o tomto zážitku a dáváte dobrý pozor na tři nebo čtyři klíčové prvky, které jsou pro ně opravdu významné z pohledu pozitivních emocí.
 • když máte nějaké symboly, které v nich vyvolávají příjemné pocity využijete je pro vaše dosazení.
 • Navážete s nimi oční kontakt a poté jim zopakujete všechno co vám řekli. Využívájte pouze taková slova, která vám sami řekli. To je rozhodující okamžik.

Například, pokud vám řekli, že se naposledy cítili opravdu ohromně, když byli na horách. Byl krásný letní den a přitom viděli obrovské stromy jak se pohupují ve větru. Můžete říci:

„ jen si na chvíli zavřete oči a představte si to místo na horách, jako kdyby jste tam opět byl. Takže vidíte obrovské stromy jak se pohupují ve větru za krásného letního dne …“ Dejte jim čas vstoupit do této zkušenosti, než půjdete dál. Nechte je zůstat se zavřenýma očima.

 • Pak regenerujte další elementy toho, co vám řekli.

  Co se stane, když je vezmete skrz několik příjemných zážitků je to, že se hlavní elementy začnou míchat se zbrusu novou scénou – která je plná pozitivních pocitů.

 • Odtud máte mnoho možností volby. Můžete tak vytvořit bezpečné místo kam se mohou vrátit kdykoli chtějí nebo potřebují načerpat tento ohromný pozitivní pocit. To je dokonalé pro auto-hypnotický proces, který se v ten okamžik učí. Například pro zvládání stresu.

Můžete jim také dát návrhy, aby se rozhlédli okolo a našli něco co jim pomáhá řešit problém, se kterým za vámi přišli. Nebo mohou najít neočekávaný dar, který jejich podvědomí využije k něčemu novému v jejich životě.

Tento proces dovoluje použít symbolismu jak pro nápravu tak i pro podporu něčeho nového. Což je neuvěřitelně skvělá možnost pomoci někomu v jeho životě.

A jedna z nejlepších věcí na tomto přístupu je, že můžete získávat odezvu po celou dobu procesu, aniž by byl klient v obavách z nějakého formálního transu. Jak byste vůbec mohli vědět bez odezvy kde se váš klient nachází v procesu. Pamatujte: hypnóza je obousměrná cesta.

Pokud máte nějaké tipy jak obejít kritický faktor nebo jak využít symbolismu během hypnózy. Podělte se o ně.

A pokud chcete znát a umět více nástrojů ohledně hypnózy,

doporučuji projít trénink hypnózy.