fbpx

Jak překonat nespavost?

 

 Pokud trpíte nespavostí je pravděpodobné, že máte pravidelně jeden nebo více příznaků jako jsou:

 • v noci nemůžete usnout
 • v průběhu noci se probouzíte
 • po probuzení se cítíte unavení
 • probouzíte se brzy po usnutí
 • je těžké usnout i když jste unaveni
 • máte problém se soustředit v průběhu dne

 Dospělá osoba potřebuje 7 až 9 hodin spánku denně.

Ale proč?

Proč nemůžeme zůstat vzhůru? Proč ztrácet čas spánkem, když toho můžeme tolik udělat za těch 7 hodin?

 Spánek nám nepřináší jen odpočinek i když je to jeho součástí. Když spíme, naše tělo a mysl dělá nějaké úžasné věci právě pro nás.

 Dobrý spánek nám totiž zlepšuje schopnost učit se. Také se můžeme více soustředit, lépe se rozhodovat a být kreativnější. Po dobrém spánku jsme také odolnější vůči stresu. V průběhu našeho spánku také pracuje naše tělo na jakési očistě a regeneraci. Což jsou opravdu fantastické věci, nemyslíte? 

 A než se dozvíme co udělat pro dobrý spánek, podívejme se na to co způsobuje problémy s usínáním:

Existuje mnoho faktorů, které vedou k problémům s usínáním. Některé z nich se dají vyřešit opravdu snadno. Jako například nepohodlná postel. Nadměrný hluk. Pití přílišného množství kávy nebo alkoholu před spaním. Nebo například spánek v příliš teplé místnosti.

Také lidé, kteří pracují na směny mohou mít problémy s usínáním.

 Existují také příčiny, které mohou být závažnější a dlouhodobější:

 1. Stres
 2. Úzkost
 3. Deprese

 V těchto případech už může být opravdu důležité vyhledat odbornou pomoc.

A nyní se pojďme podívat na nějaké způsoby jak zlepšit spánek aniž bychom k tomu potřebovali hypnózu.

 • vytvořte si návyk. Je dobré jít spát pokaždé ve stejný čas, samozřejmě pokud je to možné. Čímž můžeme vytvořit jistý vzorec. Pokud budete dodržovat tento přístup po určitou dobu, bude pro vás snadné usnout. Vaše tělo se naučí a pozná čas spánku.
 • postel je pouze pro spánek/sex. Vyvarujte se jakékoli jiné aktivitě jako například čtení knihy, sledování televize, práce na počítači atd. v posteli. Jakákoli jiná aktivita udržuje náš mozek aktivní a tím je složitější se uklidnit a usnout.
 • jídlo a pití. Vyhněte se kofeinu 4 až 8 hodin před spánkem. Stejně tak byste neměli jíst 2 až 4 hodiny před tím než jdete spát. Vyvarujte se každému jídlu, které způsobuje poruchy trávení jako například pálení žáhy. Neměli byste cítit hlad nebo pocit přejedení. Každý takový nepříjemný pocit může narušit usínání.
 • přílišná aktivita. Nepřehánějte to ani s přílišnou aktivitou těsně před spaním. Mohlo by to způsobit, že budete příliš nabuzení, což vám může opět překážet.
 • klidný hluboký dech. Jakmile si lehnete do postele zaměřte se na chvíli na svůj dech. Pokud budete dýchat klidně a zhluboka pomůže vám to se uvolnit. Dokonce se v některých pramenech doporučuje při nádechu napočítat do 4, poté na chvilku zadržet dech a napočítat do 6, a při výdechu napočítat do 8. Může to být obdoba počítání oveček.
 • temný pokoj. Vaše ložnice by měla být temná bez jakéhokoli světla. Dokonce i červené světlo na budíku nebo hodinách může být překážkou jak dobře a snadno usnout. Ani nemluvě o modrém světle například z televize, jelikož modré světlo zabraňuje tvorbě melatoninu (hormonu spánku).

Nyní máte nějaké přístupy, možnosti jak zlepšit svůj spánek a usínání. Jsou to opravdu jednoduché věci a věřím, že už jste o některých slyšeli dříve. Na druhou stranu by bylo fér říci, že jsou opravdu až kouzelně efektivní. Samozřejmě nemusí napomoci všem. Pokud jsou problémy se spánkem dlouhodobého charakteru nebo jsou zde závažnější okolnosti je opravdu vhodné navštívit nějakého odborníka, například hypnoterapeuta.

 A pokud používáte hypnózu pro pomoc ostatním pak jsou i zde jisté možnosti jak napomoci s lepším spánkem. Možná bude potřeba se na začátku vypořádat právě se stresem, úzkostí nebo depresí. Popřípadě může napomoci například:

 1. revivifikce
 2. post – hypnotický návrh
 3. hypnotické příběhy
 4. odloučení vědomí od podvědomí za pomoci levitace ruky
 5. fenomény spánku
 6. atd.