fbpx

Jak obejít rezistenci v hypnotické indukci?

K čemu je dobrá hypnotická indukce?

Pokud si myslíte, že je dobrá k uvedení někoho do transu, pak máte pravdu.

A proč je dobré někoho uvést do transu?

Pokud říkáte, že je to dobré, abychom mohli někomu pomoci, pak říkám ano. Hypnóza je opravdu silná metoda jak někomu napomoci překonat hranice problému.

 Jen je zde taková výzva. Na to, abyste někoho uvedli do transu je zapotřebí obejít jejich kritické myšlení. Jelikož musíte navázat kontakt s jejich podvědomím, protože to je právě to místo kde jsou zdroje pro změny. A jediným způsobem jak to udělat je obejít jejich kritické myšlení.

 Jako hypnotizéři již určitě znáte nějaké způsoby jak obejít kritické myšlení. Avšak někdy to bývá složitější a zabere to více času. Nebylo by super mít způsob, který je rychlý, spolehlivý, efektivní a snadno se používá? Něco co následuje 4 kroky hypnotického dosazení? Navíc je to přístup, díky kterému nebude váš klient vědět co přesně se odehrává. Zatímco to vytváří odloučení vědomí od podvědomí a v neposlední řadě to směruje pozornost k nevědomím procesům, takže zůstává méně energie pro vědomé hodnocení. A pokud to děláte stále a stále znovu vede to klienta do transu.

 OK

Pojďme si představit postup, který vytvořil a také využíval právě Dr.Milton Erickson.

Zde jsou ty 4 kouzelně jednoduché kroky:

      1.Orientační otázky

 Vaším cílem je upozornit klienta na nějakou podvědomou aktivitu, které si doposud nevšiml. Uděláte to tak, že jim pokládáte jednoduché otázky jako například:

„Všimli jste si, že se změnilo vaše dýchání od té doby co jsme spolu začali mluvit?“

       2. Echo

 Ať už je vaše otázka jakákoli, vaše echo potvrzuje nevědomou aktivitu a také to, že váš klient vstupuje do transu. Pokud byla vaše otázka ohledně dýchání pak mohou odpovědět, že si nebyli vědomi toho jak se změnilo jejich dýchání.

„Nevšimli jste si jak se vaše dýchání změnilo, že ne?“

        3. Přeformulování

 Už jste naznačili, že se děje něco čeho si nebyli vědomi. Nyní přeformulujte otázku, která potvrzuje, že se opravdu něco děje.

„Ale vaše dýchání se změnilo, že? Není to úžasné? Jak se může změnit, aniž byste si toho všimli?“

 Nemohou s tím bojovat, jelikož už souhlasili s tím, že se to děje.

 4. Prohloubení

 Nyní je potřeba prohloubit trans. Je mnoho způsobů jak to udělat, ale asi nejjednodušší je pokračovat v otázkách. Už máte nastavené nějaké téma, takže teď na tom můžete stavět, zatímco je povzbuzujete, aby šli ještě hlouběji. Například:

„Jak jste dokázali změnit vaše dýchání, aniž byste o tom věděli?“

„Jak jste věděli, že je právě tohle ten nejlepší způsob jak vstoupit do příjemného transu?“

„Víte, že dýchat tímto způsobem znamená, že jdete do příjemného transu?“

 Jak vidíte otázky jsou velmi jednoduché. Ostatně otázky sami o sobě nejsou důležité. To co je opravdu důležité je, že tento přístup přitahuje pozornost k nevědomí, čímž vytváří vědomé / podvědomé odloučení, obchází kritické myšlení a vede do transu. Otázky znamenají, že se něco děje, aniž bychom si to uvědomovali. Jinak řečeno, že jdou do transu. A v tuto chvíli nezáleží na tom zda si myslí, že tomu tak je nebo ne. To je irelevantní, jelikož se odehrávají změny, kterých si nebyli vědomi.

 A poslední krok? To je vaše práce. Jedná se o fázi využití. To je okamžik kdy vedete podvědomí žádaným směrem. Jakmile si zvyknete na tento postup bude pro vás jednoduché uvést někoho do transu, abyste jim mohli pomoci například s odvykáním kouření.

 Jedním z tajemství tohoto přístupu je trpělivost. Položte otázku a poté dopřejte čas svému klientovi na zpracování a prohloubení transu v jeden okamžik. Můžete využívat tento přístup kdykoli a v jakékoli situaci kdy se snažíte někomu napomoci. Můžete ho kombinovat s ostatními přístupy. Také je to výborný nástroj na trénování pozorování a rozeznání známek transu. Pamatujete si známky transu, že? Zde si můžete připomenout jak rozpoznat trans. Také pamatujte na základní hypnotické principy.

A pokud chcete zlepšit své hypnotické schopnosti, přihlaste se na seminář kde můžete všechny tyto znalosti trénovat, testovat a rozšiřovat, protože jen trénink dělá mistra.